Сабақтың мақсаты: Білімділік: Қазақстанның қорықтары туралы танымдық білімін арттыру және білетінін сөйлеу арқылы еркін жеткізу, сол білімдерін әрі қарай мәтін, сұхбат арқылы қалыптастыру.Дамытушылық: Оқушылардың ой - өрісін, есте сақтау және шығармашылық қабілеттерін дамыту.Тәрбиелік: Қоршаған ортаға деген көзқарастарын қалыптастыра отырып, табиғатты қорғауға , аялауға,сүюге тәрбиелеу.Сабақтың түрі:Саяхат сабағыӘдіс - тәсілдер:Саралап -деңгейлеп оқыту, Проблемалық-ізденіс әдісі, коммуникативтік әдіс, сұрақ-жауап.Жұмыс түрлері: жұптық, топтық жұмыс Көрнекілік: Слайд- презентация, интерактивті тақтамен жұмыс, фотосуреттер, тірек-сызба,коллаждар,бүктемелер.Пәнаралық байланыс: география, статистика, әдебиетСабақ барысыІ.Ұйымдастыру кезеңі Кезекшімен сұхбат,оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру ІІ Үй жұмысын тексеру. Берілген сөздер мен сөз тіркестерімен сөйлем құру. Сөйлем ішінен бастауыш пен баяндауышты табу.Өсімдік, табиғат аясында, қорғау, зиян келтіру,жанашырлық, қамқор болды,қорықты аралау.ІІІ Жаңа сабақ.Сабақтың мақсатымен таныстыру. Ой толғау. Қорықтар неге керек? Қорық- дегеніміз не?Оқушылардың жауабы(Кейбір жан - жануарлар мен өсімдіктер дүниесін алғашқы табиғи тіршілігін сақтап қалу үшін қорықтар қажет.) Оқушылардың дайындап келген слайд-презентациясын көру. Өсімдіктер мен жануарлар қорғалатын тұтас табиғи аймақты- қорықтар деп атайды. IV Оқулықпен жұмыс. Мәтінді ( Оқулық 49-бет) абзацка бөліп оқу.Мәтін мазмұны бойынша әңгімелесу.Мұғалім:Балалар, қазіргі кезде жануарлар мен өсімдіктердің құрып кету қаупі бар ма?Елімізде табиғат байлығын қорғап сақтайтын қорықтар көп пе?Саяхатқа дайындық кезеңі.Оқушыларға компьютер арқылы тыңдатамын: Тыңдаңыздар,тыңдаңыздар! Сөйлеп тұрған «№5 орта мектептің» әуежайы.№5 мектептің әуежайынан Ақсу - Жабағалы, Наурызым қорығы Қорғалжын ,Марқакөл, Батыс Алтай қорығы, Алакөл қорығы,Алматы, Барсакелмес, Үстірт- Қызыл кітап бағыттары бойынша сағат14:50 – де«Эйр Қапшағай» компаниясының ұшағына отырғызу басталады. « ЕгерСіздер қорықтардағы өсімдіктер мен жануарлар жайында тереңірек білгіңіз келсе, қорғау шараларына қатысамын десеңіз бізбен бірге саяхатқа шығыңыз».Қысқа мерзімді жобалау жұмыстарын қорғау V Мұғалімнің сөзі: Құрметті саяхатшылар, сіздерге демалысқа шығар алдында қысқа мерзімді жобалау жұмысы берілді. (2 апта). Қанекей , сол жұмыстарынызды тыңдап бағалайық. Жоба мақсаттары: Қазақстандағы қорықтар туралы шағын жобаларын қорғау.1.Жұмыс әдісі: Жұптық, топтық жұмыс2.Жұмыстың жүргізілуі:Қорықтар туралы кітаптар оқу.(Кітапханаға бару)Интернет мәліметтерін жинастыру.3.Презентация.4.Рефлексия. І топ Ақсу-Жабағылы қорығы(Болатбеков Ш.,Аленова Д.) ПрезентацияІІ топ Алматы,Алакөл қорығы(Сериккожинова А.,Нам А.)ПрезентацияІІІ топ Үстірт,Наурызым қорығы(Өтебек Д.,Савчук У.)ІV топ Батыс Алтай, Барсакелмес қорығы(РахимовТ.,Ахметшарип А.)коллаж, фотосуреттер.
Шестилетний Алтай торопился становиться старше. «Если бы я был беглецом или нет, я бы пошел в ваш магазин, и ваш хлеб был бы таким же хорошим, как если бы моя мать дала вам небольшую сумму денег».
Мальчик мальчика очень разнообразен и забавен! Есть также дети, которые мечтают сыграть раннее детство, если их сын не лежит, и если он не кричит, он не будет играть с ним.
Алтай встал рано утром и пошел на землю. Белая зубочистка очищает белую зубную щетку. маленький белый оттенок замши, чистый белый костюм, одетый в окно, подошел к окну ...
Но было расстроено, что ему не разрешалось есть что-либо на кухне, либо с матерью, либо с бородой.
«У нее нет ребенка в ней. Откуда он может знать, что я мужчина? Мне жаль, что моя мама не заметила, когда я был достаточно взрослым, чтобы быть старым, пожилым и старым. Я всегда ребенок. Я всегда буду с ним, и я буду с ним ».
Иногда он спешил, повесил коврик и пошел к хлебу и сказал: «Мама! Я свободен. Пожалуйста, отпусти меня, и я дам тебе твой хлеб. Но это не так. «Не голоден, мальчик, - говорит он. , ,
Кеше біздін қалада жаңа баспаналар салынды олар өте үлкен және әдемі жақында ол баспаналардын тұсаукесері болады менім ойымша осы жылы көп адам жана баспанаға көшеді деп ойлаймын
Ответ:
Объяснение: Мен ылғи ерте тұрамын- созылмалы осы шақ.
Жұмыскерлер келе жатыр. Оқытушы келе жатыр. Олар сөйлесіп тұр.- аяқталмаған осы шақ.
Әсет кітап оқиды.- келер шақ.
Айнала жым-жырт- осы шақ