Жақсылықтан жақсылыққа шыға беріңіз.
Сабақтың мақсаты;Білімдік; «Табиғатты қорғау» тақырыбы бойынша сөйлеу білу. Өзін қоршаған орта туралы айта білу.Дамытушылық; Жаңа тақырып бойынша сөздерді,сөз тіркестерін, сөйлемдерді меңгерту; оларды сөйлеуде дұрыс қолдана білу3.Тәрбиелік; оқушылардың білімге, оқуға баулу, тілге деген ынтасын молайту,тілге қызықтыру сабақтың негізгі мақсаттарын құрайды.Өзін қоршаған ортанысақтау.Сабақтың барысы;- Ұйымдастыру кезені- СәлемдесуОқушылардың сабаққа қатысын, сыныптың сабаққа дайындылығын тексеру.Мұғалім сөзі, сабақтың мақсаты және жоспарымен таныстыру.
Үй жұмысын тексеру – Нақыл сөздерді көшіріп жазу, мағынасын түсіндіру( 208 бет, тапсырма) Туған жер табиғаты- халқымыздың ұлттық мақтанышысондықтан, оны аялап, қорғауға үлес қосу – біздің азаматтық борышымыз.Сөздікпен жұмысМәтінмен танысу «Табиғат-анамыз» (оқу аудару)Мәтіннің көмегімен сұрақтарға жауап беру
Халқымыз нені анаға теңеген?Табиғатта қандай құбылыстар болады?Адамдар табиғатты бағындыруда қандай әрекеттер жасады?Адам ақыл-ойының нәтижесіндегә жетістіктер қандай қатер тұрғызады?Адам өміріндегі экологиялық зардаптар ненің әсерінен болып жатыр?Табиғат ресурстарын қалпына келтірмеу қандай жағдайға әкеліп соқтырады?Табиғатты ұқыпты пайдалануда адамдар қандай іс-әрекеттер жасай бастады?
Жазбаша жұмысКеректі сөздерді орындарына қойып, сөйлемдерді толықтырып жазу.БағалауЖаңа тақырып - Экология<span>Экология қазақ халқы үшін жаңа түсінік емес. Алғаш рет экология деген ұғымды (1866ж) ғылымға неміс ғалымы Эрнест Геккель еңгізген.</span>Экология – гректің oikos ( үй,мекен,тұрақ) және logos ( ілім) деген сөзден шыққан.Ол бізді қоршаған орта, біз өмір сүретін айнала деген ұғымды білдіреді. Демек, өзің тұрған үйді қалай таза ұстасаң,қоршаған табиғатты да солай сақтау керек.
Үй тапсырмасы; -Мәтінді мұқият оқып, мағнасын өз сөздерімен айтыңдар.-Мәтіннің көмегімен сөйлемдерді толықтырыңдар.-Мәтінге сүйеніп,сұрақтарға жауап беру арқылы сұхбат құраңдар.<span>
</span>
Адам қанша жыл өмір сүрсе де, қандай іспен айналысса да, өмірдегі ең ұмтылмас сәттер болып мектепте өткізген уақыт қалатын шығар. Мектеп-білім айдынындағы үлкен кеме. Осы кемеде он бір жыл уақытты әр бала өткізеді. Мектеп табалдырығын тарыдай болып аттап, он бір жыл бойы білім алып, таудай болып шығамыз. Алғашқыда мектепке келіп әрбір әріпті, әрбір санды жазып үйрену қалай қиынға соққан еді? Уақыт өте бәрі өзгерді. Жазуды да, оқуды білмейтін кішкентай балалар бүгін міне, мектеп бітіру туралы атестатты қолдарына ұстап, үлкен өмірге жолдама алды. «Қашан ғана осы мектепті бітіремін» деп ойлайтын кездер көп болып еді. Қазір сол мектепті бітіріп шыққаныма өзім сене алмаймын. Көзді ашып-жұмғанша уақыт тез өтті де кетті. Соңғы қоңырау осы жылы біз үшін расында да соңғы рет.
Адам бүркітті құсты аң аулауға пайдаланады
көгершін құсты хат тасушы деп атайды
құстың 489 түрі бар
шағала қарқылдақ балшықшы қайра деген құстар ұя салмайды
Бұл кімнің заты?
Ауданға қайсысымыз өттік?
Біздің мектептен нешеуі жеңді?
Мен кімдермен барамын?
Дəптерді нешеуден алдың?
Сіздер кімсіздер?
Біз қандаймыз, киіміміз жақсы болып тұрма?